Kto vlastne som?

Moje meno je Peter Štefančin a pokladám sa za úplne obyčajného človeka z mäsa a kostí, ktorý má svoje sny a ciele. Sám viem, že som pre mnohých trošku „prepnutý“ a môže za to hlavne môj koníček. Priznám sa, že v detskom a potom hlavne v pubertálnom veku som sa zaň aj hanbil a dodnes veľa známych o mojom koníčku ani len netuší. Neustále sledovanie „obláčikov“ či už na oblohe alebo dnes už za monitorom PC, naháňanie snehových vločiek, bleskov, či iných meteo javov nemusí byť pre každého tak úplne „normálne“  :).

Malý Peter meria výšku snehu
Malý Peter meria výšku snehu

Veď, posúďte sami. Ktoré dieťa by už v 8. rokoch behalo po sídlisku s pravítkom v ruke a meralo snehovú pokrývku, každý deň si 4 krát zapisovalo teplotu (vždy o 7, o 14-tej a 2 krát o 21 hodine), sedelo pri rádiu s naladeným Slovenským rozhlasom  a čakalo na predpoveď počasia na ďalší deň, aby si predpoveď zapísalo a následne vyhodnotilo? A nakoniec  si v neskoršom veku dokonca z plastovej fľašky vyrobilo aj zrážkomer? Pre niekoho čudné, pre iného zase zaujímavé, pre mňa jednoducho niečo čo ma fascinuje celý život.

V čase puberty som sa o počasie zaujímal už len veľmi okrajovo, predsa len v tom čase tento koníček nahradili iné, vhodnejšie k veku 🙂 K „obláčikom“  som sa ale opäť  vrátil po vysokej škole. Pravdaže za ten čas sa veľa zmenilo, pribudli zdroje o počasí a čo bolo najhlavnejšie, poloprofesionálne prístroje sa stali prístupnejšie aj pre obyčajného človeka. Možnosť zakúpiť nejaký ten prístroj som musel hneď využiť a zakúpil som si prístroje na meranie teploty a zrážok, ktoré boli namontované  ešte v petržalskom paneláku až na ôsmom poschodí.

Jedna z webkamier v Stupave
Jedna z webkamier v Stupave

Po presťahovaní do rodinného domu v Stupave som si zriadil aj amatérsku meteorologickú stanicu v Stupave, na ktorej prebieha meranie teploty (v 2 metroch a v 5 cm nad zemským povrchom), meranie zrážok, vetra, vlhkosti, tlaku a zriadil som aj dve webkamery.

Som rád, že v súčasnosti počasie a jeho prejavy zaujíma čoraz viac ľudí a ja mám tak možnosť sa so svojou záľubou podeliť so širšou verejnosťou. Naďalej by som rád ľudí okolo seba oboznamoval s tým čo ma baví a pokiaľ to niekoho zaujme, je to pre mňa zadosťučinenie a veľká radosť 🙂

Meracia stanica a vrchný merač :)
Meracia stanica a vrchný merač 🙂


Reportáž z magazínu Reflex: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1920724_pocasie-je-petrovym-celozivotnym-snom-dnes-ma-v-zahrade-nieco-s-cim-sa-bezne-nestretnete?fbclid=IwAR1bvlrzFS8icOkTMzxhdPQU9qF_B3MCfunEu05JQlRquSgcqoHkVPr1uTQ