Opäť bol pri Malých Karpatoch videný medveď

Pred viac ako troma rokmi pri Pezinskej Babe – Kučišdorfskej doline bol fotopascou zachytený medveď a dnes táto téma opäť ožila. Pri bratislavských Vajnoroch videli v uplynulých dňoch medveďa. Potvrdila to aj mestská časť s odvolaním sa na informácie od poľovníkov. Samospráva však nevidí dôvod na paniku. O pohybe zvieraťa informovala Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Medveďa zaregistrovali začiatkom tohto týždňa na pomedzí Vajnor a Svätého Jura. „Išlo o medveďa hnedého. V celom pohorí Malých Karpát sa podľa všetkého ojedinele vyskytne aj táto šelma, stretnutie s ňou je však vzhľadom na rozľahlosť územia veľmi vzácne a nie je dôvod na paniku,“ uviedla vajnorská samospráva.

Počas prechádzok do lesov, kde je možný výskyt medveďa, sa treba správať primerane hlasno a nevchádzať do neprehľadného terénu. Uvedené zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria a to aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety,“ uviedla v tom čase Správa CHKO Malé Karpaty. Pripomína, že medveď hnedý je zákonom chránený. V prípade zistenia jeho výskytu v Malých Karpatoch je potrebné informovať Štátnu ochranu prírody SR alebo Správu CHKO Malé Karpaty.

Zdroj úvodnej fotografie: kh, Bratislavské noviny, z 25.5.2019