V nedeľu skoro ráno začína astronomická zima

V nedeľu o 05:18:56 hodine nastane zimný slnovrat. V tej chvíli Slnko na svojej zdanlivej púti po oblohe dosahuje najjužnejší bod svojej dráhy a začína sa vracať späť na sever. Na severnej pologuli to znamená najkratší deň a najdlhšiu noc v roku a taktiež najnižšiu obedňajšiu výšku Slnka nad obzorom.

Dalo by sa očakávať, že tento deň Slnko vychádza najneskoršie a zapadá najskoršie, ale ako ste sa mohli dozvedieť z príspevku 11.decembra je to len polovičná pravda: http://pocasiepodlupou.sk/2019/12/11/pred-nami-su-najkratsie-dni-v-roku-2/

Najskorší západ sme mali už 11.decembra, kedy Slnko zapadlo o 3 minútky skôr ako dnes. Ale najneskorší východ Slnka potom nastane až 5.januára a to o 7.41 hod.

Táto nerovnomernosť je spôsobená tým, že Zem obieha okolo Slnka po elipse a zemská os je naklonená. V minulosti patril tento deň k najväčším sviatkom v roku a bol to aj čas magických rituálov. Symbolické znovuzrodenie Slnka si ľudia uctievali už od pradávna. Deň zimného slnovratu patril k najväčším sviatkom v roku a spájal sa s rituálmi, ktoré mali človeku zabezpečiť zdravie, silu, bohatú úrodu a odvrátiť nešťastie a choroby od rodiny. Ľudia si na začiatku zimy vysväcovali príbytky a hospodárske budovy, uctievali si zvieratá, privolávali hojnú úrodu a vyháňali z domov zlých duchov. Dievčatá sa venovali ľúbostným čarám, ktoré im mali zabezpečiť dobrý vydaj. K zvykom patrilo uzmierovanie rozhádaných susedov. Nový rok sa nemal začínať hádkami a zlobou.