?☀Je tu BABIE LETO?☀

Je pred nami dlhšia séria slnečných a na túto ročnú dobu aj nadpriemerne teplých dní. Slnečné dni budú len v nedeľu a v pondelok prerušené, kedy nás ovplyvní nevýrazný studený front.

Od utorka sa vrátia slnečné lúče a teploty, ktoré presiahnu +20°C. V utorok až v piatok jasno až polojasno, len zrána ojedinele hmla, alebo nízka oblačnosť, ktorá sa môže udržať aj predpoludním. Počas dňa teploty vystúpi na +21°C až +23°C.

Aké sú hlavné rysy babieho leta? Ide o obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia, ktoré sa v strednej Európe vyskytuje v septembri až v októbri. Noci sú pomerne chladné a miestami sa vytvárajú v nich tzv. radiačné hmly.

Čo je na príčine babieho leta? Obvykle rozsiahla tlaková výš, ktorá sa nachádza nad strednou, alebo východnou až juhovýchodnou Európou. Okolo tejto tlakovej výše sa potom do strednej Európy dostáva pomerne teplý vzduch od juhovýchodu až juhozápadu.

Výskyt takejto poveternostnej situácie je v jednotlivých rokoch rôzne dlhý a rôzne výrazný. Tomu potom zodpovedá aj dĺžka babieho leta. V priemere sa v našich končinách babie leto najčastejšie vyskytuje v poslednej dekáde septembra a začiatkom októbra.